מועדון הכדורסל הפועל "ויגן פרנדלי" תל אביב | האתר הרשמי | "כל אחד והשאיפות שלו - אני שם כדי לעזור להם להגיע"

"כל אחד והשאיפות שלו - אני שם כדי לעזור להם להגיע"

שיחת טלפון אחת עם אורי שלף ז"ל הביאה את צופית תדמור, מלווה מנטלית, אל מחלקת הנוער שלנו. מאז, כבר 10 שנים שהיא מלווה, מייעצת ונותנת כלים לדור העתיד האדום. צופית תדמור בריאיון לאתר הרשמי

05/08/2022
לא רבים שמעו על העבודה המנטאלית המתרחשת במחלקת הנוער שלנו. מי שעומדת בראש המערך כבר 10 שנים היא צופית תדמור. ישבנו עם צופית לשיחה ובה שמענו על עבודתה במחלקת הנוער, על הפרוייקטים בהם הייתה מעורבת וגם: מה הדבר הראשון שהיא שואלת שחקן כשהם נפגשים?
 
 
ספרי קצת על עצמך:
 
מאז שאני זוכרת את עצמי, אהבתי ספורט ואת הכדורסל בפרט. לשמחתי אני עוסקת בכך בעשרים שנה האחרונות - מלווה, יועצת וחוקרת את תחום פסיכולוגית הספורט.  אני עובדת עם ספורטאים ומשפחותיהם, מאמנים וצוותי ניהול במטרה למקסם ביצועים תחת לחץ. בנוסף לערך ההישגי, אני חושבת שהספורט הוא פלטפורמה מצוינת להנחיל ערכים וכלים לחיים, במיוחד במחלקות נוער ולכן פועלת גם במישור הזה. אני משתדלת ללמוד ולהשתלם. כיום, אני דוקטורנטית שחוקרת את נבחרות ישראל בכדורסל, בעלת תואר שני במגמת פסיכולוגיה חברתית ובנוסף אני מטפלת משפחתית ומאמנת. בימים אלה הובלתי הקמת פורום הורים ארצי בספורט שמטרתו לעזור להורים ללוות את ילדיהם בצורה מיטבית. אני הורה בעצמי, לשלושה ילדים. אחד מהם לשמחתי משחק בהפועל.
 
 
איך הגעת להפועל? כמה זמן את במחלקה? ועם מי את עובדת?
 
התחלתי בהפועל לפני כ-10 שנים, פניתי לאורי שלף ז"ל אשר עזר לי להצטרף למשפחת הפועל, עוד כשהמנהל המקצועי של מחלקת הנוער היה יורם חרוש. מאז אני מלווה את האקדמיה ואת מחלקת הנוער. לפעמים אני מדברת גם עם שחקנים מהקבוצה הבוגרת, בהתאם לדרישת המאמן.
 
 
תני לנו דוגמה לפרויקט שעשית במועדון:
 
בעונה האחרונה ביצענו את פרוייקט הקפטנים בקבוצות ילדים א+ב - כל מאמן בחר מקבוצתו שני ילדים בעלי יכולת השפעה חברתית גבוהה. נפגשתי איתם במהלך העונה באופן סדיר ובחנו מהי מנהיגות, תרגלנו כלים ומיומנויות אותם הם תרגלו ויישמו בקבוצות. בעבודתי במחלקת הנוער, אני שמה דגש על עבודה וליווי של המאמנים וכמובן מפגשים קבוצתיים עם הילדים בנושאים שמעסיקים אותם כגון: התמודדות עם לחצים, עבודת צוות, מנהיגות, התמודדות עם משברים וכו'. אני מלווה גם את ילדי האקדמיה, אשר מגיעים אליי לקליניקה במהלך העונה.
 
 
כמה חשוב לשחקן לעבוד על הצד המנטלי כבר מגיל צעיר?
 
להיות שחקן כדורסל זה לא כזה פשוט. יש עליות ומורדות רגשיות רבות, התמודדות עם אכזבות, ציפיות, התנהלות מול מאמנים והורים, יש מצבים המצריכים אומץ ותעוזה על המגרש, רצון גדול להוכיח ולזכות בהערכה. היום זה ברור שכשרון ויכולת בלבד, אינה מספיקה כדי להצליח. האקס פקטור הוא החוסן המנטאלי של השחקן להתמודד עם כל האתגרים הללו אשר יאפשרו לו לתפקד במאנטי טיים, לקחת אחריות, לצאת ממשברים ולהתגבר על מכשולים. אלו דברים שכל שחקן נתקל בהם וככל שהוא יהיה מוכן אליהם יותר - זה יפעל לטובתו.
 
 
מתי תמליצי לשחקן לפגוש אותך?
 
זה ברור ששחקן חווה לא מעט סיטואציות שמשאירות אותו בתחושת פגיעות, החמצה או תסכול. למשל - אימון גרוע, משחק לא טוב, הסתגלות לקבוצה או למאמן חדש, הערה של מאמן וכו' - אלו דברים שלא הייתי ממהרת לרוץ לטיפול כיוון שבמרבית הפעמים, הדברים נפתרים מעצמם ולא מצריכים מאמץ מיוחד. לפעמים מנוחה טובה וקבלת עידוד יפתרו את המשבר והאירוע לא ישאיר "צלקות". אולם, במידה והתחושות הרעות הללו לא נעלמות לאורך זמן ולשחקן יש תחושה של אובדן ביטחון, עלייה בחרדה ובחששות ולעתים אפילו הגוף מאותת חולשה, אז כבר זה אומר שהשחקן במצוקה והמשבר מצריך טיפול.  ניתן לעזור לשחקן לאמץ שינוי מחשבתי שיפיג את התחושות הקשות ויחזיר את האמונה ביכולות שלו. דרך אגב, תקופת הפגרה הרגועה מצוינת להתחלת קשר עם איש מקצוע בתחום. היא מאפשרת מיקוד במטרות לעונה הבאה, למידה של טכניקות להתמודדות עם לחצים, ותסייע בהמשך לקבל תמיכה בזמן משבר, בהתאם לצורך.
 
 
מה הדבר הראשון שאת אומרת לשחקן במפגש הראשון שלכם?
 
שאלה טובה! בגלל שהכדורסל דורש הרבה הקרבה ומאמץ, שאלתי הראשונה היא: "בשביל מה אתה צריך את זה?" - בדרך כלל אני מקבלת שלוש רמות של תשובות: 
  1. "אני בכדורסל כי אבא/אמא/סבא רוצים שאשחק" – לשחקנים האלה אני צופה הרבה קשיים להתמיד...
  2. "אני בכדורסל כי אני טוב בזה"
  3. "אני משחק כדורסל כי אני טוב בזה ואני מת על זה".  זאת התשוקה שלהם - וזו בעיני גם התשובה האולטימטיבית.

חשוב לי לבדוק את מקור המוטיבציה שלהם.

 
מה ההגדרה שלך להצלחה? אישית וקבוצתית.
 
ההגדרה שלי פחות רלוונטית, יותר חשובה ההגדרה של מי שעומד מולי. ההגדרה שלהם היא זו שקובעת כי לכל אחד חשובים דברים אחרים - לחלק חשובה ההתקדמות המקצועית, לאחרים חשובה ההתקדמות החברתית, כל אחד והשאיפות שלו. אני שם לעזור להם להגיע לזה. 
 
 
קורא את הריאיון הזה שחקן צעיר שרק חולם להיות בר טימור. מה המסר שאת רוצה שהוא ייקח איתו כשהוא יסיים לקרוא?
 
שכדי להצליח, חשוב שתהנה מהדרך שאתה עובר, על כל מרכיביה. תקיף את עצמך  באנשים שמאמינים בך ובאנשי מקצוע איכותיים ותזכור שהמתנה הכי גדולה שאתה יכול לתת לעצמך היא להאמין בעצמך ולהיות שלם עם הבחירות שלך, גם ברגעים קשים. 
 
 
משהו לסיום?
 
חשוב לי לפרגן לערן גמזו על השינויים הגדולים שעשה במחלקה, לראובן סלטר שתומך ועוזר לנו תמיד ולשרה מוזס שעושה הכל בשביל ילדי האקדמיה.  אלו אנשים טובים שעוזרים לדברים לקרות.
 
 
אסוציאציות:
 
הצלחה - סיפוק
חלום - הגשמה
כישלון - למידה
נפש - בריאה
הפועל - בנשמה
 
מי ומה - גמר #1

מי ומה - גמר #1

07/06/2023
"הניצחון הזה הגיע מהלב שלי"

"הניצחון הזה הגיע מהלב שלי"

04/06/2023
לראשונה מ-2005: הפועל ת"א בסדרת הגמר

לראשונה מ-2005: הפועל ת"א בסדרת הגמר

04/06/2023