מועדון הכדורסל הפועל "ויגן פרנדלי" תל אביב | האתר הרשמי | "מאוד שמח לקחת חלק במסע"

"מאוד שמח לקחת חלק במסע"

הקשר הראשוני עם הפועל, שיתופי הפעולה הצפויים, גיוס ההמונים, מה צריך לדעת עליהם וגם, איך לא: הנקניקיות במזנון. עמרי פז, מנכ"ל "ויגן פרנדלי" בריאיון לאתר הרשמי

06/09/2022
בספטמבר 2012 הקים עמרי פז את עמותת "ויגן פרנדלי" הפועלת לקידום טבעונות וזכויות בעליי החיים. העמותה עושה זאת בשני מישורים: הראשון, העלאת מודעות והסברה – מתקיים דרך הוצאה לפועל של פרויקטים חדשניים ופורצי דרך בתחומים מגוונים במסגרת מועדון התומכים – Vegan Active. השני, הנגשת אורח החיים הטבעוני – סימון מוצרים טבעוניים ובתי עסק בתו מיוחד, עידוד בתי עסקים להוסיף אופציות טבעוניות, הפקת אירועי ענק ופרויקטים מיוחדים.
 
 
שני המישורים האלו ביחד הביאו להבשלת עסקת החסות שנחתמה הקיץ. ישבנו עם עמרי ושמענו ממנו על עמותת "ויגן פרנדלי", על החיבור עם הפועל, שיתופי הפעולה הצפויים, גיוס ההמונים, וגם, איך לא: מה יקרה לנקניקיות?
 
 
איך נוצר הקשר עם הפועל?
 
חיפשנו שיתוף פעולה עם אחת מקבוצות הכדורסל הכי מובילות בארץ וביחד איתה לקדם ולהעלות את המודעות לעולם הטבעונות בשלושת התחומים שאנחנו שמים עליהם דגש: התחום הסביבתי, התחום הבריאותי ותחום זכויות בעלי החיים. הקשר עם הפועל נוצר דרך אחד מחברי העמותה שלנו שהוא גם נותן חסות בהפועל. הוא הכיר את פעילות העמותה והמטרות שלה וחשב שזה יכול להתחבר יפה ולהתאים. נפגשנו לפני יותר משנה אך בגלל לוחות הזמנים הצפופים שהיו - לא הספקנו לסגור את העסקה. שמרנו על קשר, זה הבשיל בקיץ האחרון ואנחנו מאוד שמחים. כבר בפגישה הראשונה שלנו הבנו והתרגשנו מהעבודה שהפועל היא אופציה לשותפות. ידענו שביחד עם הפועל נוכל ליצור שיתופי פעולה "מחוץ לקופסא". חשוב להדגיש שאין לנו שום עניין לכפות משהו שאנשים לא רוצים, אלא לעשות הכל ביחד ובתיאום מלא. זה מאוד מתאים לנו ואנחנו באמת שמחים על החיבור. 
 
 
בוא נעבור לנושא הכי בוער. כמו שצפיתם, ההסכם בין ויגן להפועל עורר הרבה עניין. חלק מהתגובות היו חשש של אוהדים בנושאים שונים, רוצה לנצל את הבמה כדי להרגיע ולהסביר קצת על שיתוף הפעולה?
 
הרבה פעמים אנשים מאוד נרתעים מהמילה "טבעונות". בגדול - הטבעונות היא אפשרות הבחירה היותר סביבתית, הבריאותית והלא פוגעת בבעלי חיים. המסרים וכל הערכים האלה הם חיוביים ויוצרים מצב של WIN-WIN לכל הצדדים. אני, כאוהד כדורסל, הייתי שמח שנותן החסות יביא עימו אג'נדה חיובית ולא עוד חברה מסחרית שרוצה לגזור קופון מהפרסום, למרות שגם זה בסדר, ככה העולם עובד. כמובן ששמעתי על החשש הגדול: "הנקניקיות". אז הנקניקיות שאתם רגילים אליהן ישארו - ועם זאת אני שמח להגיד שלצד הנקניקיות הרגילות תתווסף אופציה של נקניקיה טבעונית, ככה שתהיה אלטרנטיבה גם לטבעונים ולאנשים שרוצים להפחית באכילת בשר או פשוט לנסות משהו חדש. המלצה שלי: תנו לה צ'אנס.
 
 
מה צפוי לנו במהלך העונה?
 
יהיו לנו כל מיני שיתופי פעולה במדיה החברתית, יהיו מסרים שאנחנו מאמינים בהם על מסכי הלד (כמו המסר שעל הגופייה "Give it a shot"), אופציות טבעוניות במזנון, מתחם ה-VIP יהיה כולו טבעוני, יהיו פעילויות עם הקבוצה ואני בטוח שתוך כדי העונה נחשוב על עוד שיתופי פעולה. כל הדברים שנעשה תמיד יהיו על דרך החיוב, נספר ונציע אופציות ונעשיר את הידע, ככה כל אחד ואחת יוכלו לעשות מה שטוב ונכון להם.
 
 
ספר קצת על גיוס ההמונים שעשיתם לטובת החסות
 
בדומה להפועל עם חברי העמותה, יש לנו מועדון חברים שנקרא "Vegan Aactive" שכל חבר בו תורם כמה עשרות שקלים בחודש, ובזכות 7,000 החברים במועדון הצלחנו תוך כמה חודשים לגייס את הסכום לחסות. זה בעצם אחד מהפרויקטים שלנו. כל כמה חודשים אנחנו עושים קמפיין גדול. לדוגמא: ביוני עשינו את פסטיבל הטבעונות הגדול בעולם, במאי הפקנו פרסומת מאוד מושקעת ששודרה בגמר האירוויזיון, ובקיץ היה את הסכם החסות עם הפועל.
 
 
ספר לנו קצת על הגישה שלכם כעמותה. אנחנו יודעים שמאוד חשוב לכם להדגיש שאתם לא כופים על אף אחד כלום אלא מציעים דרך חיים שונה וכלים לאנשים. מה עוד אנחנו צריכים לדעת על ויגן פרנדלי?
 
כמו השם שלנו, אנחנו מאוד "פרנדלי". אפשר לראות את זה גם במיתוג ובצבעים. אנחנו הולכים רק בדרך החיוב ושואפים להסביר ולתת כמה שיותר מידע כדי שכל אדם יוכל לקבל את הבחירות שלו על בסיס ידע רחב. לפני שנתיים העמותה התרחבה לאנגליה ובקרוב נפתח סניף גם בארצות הברית. העמותה הולכת וגדלה וזה לא היה קורה אם לא היינו הולכים בדרך החיובית. אנחנו משתפים פעולה עם החברות הכי גדולות בארץ, חלקן ממש ההפך מטבעוניות (תנובה, זוגלובק, שטראוס ועוד). כל שיתופי הפעולה האלה קורים רק בזכות הייחודיות של העמותה שהיא באמת מאוד חברותית, חיובית ולא כופה.
 
 
מה יגרום לכם להגדיר את שיתוף הפעולה איתנו כהצלחה?
 
הצלחה מבחינתנו תהיה אם נראה בסוף העונה שהמודעות עלתה. בקיץ עשינו סקר וגילינו שבקרב אוהדי הספורט מעט מאוד ידעו שאכילת מזון מן החי היא מאוד מזהמת, לא סביבתית ופוגעת בכדור הארץ. דוגמא נוספת נמצאת בסקר נוסף שערכנו ובו גילינו שבקרב אוהדי ספורט לא הייתה מודעות לכך שאפשר להיות ספורטאי על בסיס תזונה צמחית בלבד. אם נראה בסוף העונה שהמודעות בקרב אוהדי הספורט בישראל עלתה - זו לגמרי תהיה הצלחה.
 
 
נראה אותך לומד ושר את השירים של הפועל?
 
חשוב לי לבוא ובטוח אגיע לכל משחקי הבית. אני אשמע ואלמד את השירים, ברור. אני מאוד אוהב כדורסל ואפילו שיחקתי בעבר כך שאני מאוד מאוד שמח לקחת חלק במסע של הפועל השנה ומחכה שהעונה תתחיל.
 
 
החמישיה:
 
1. חלב סויה או חלב שקדים? סויה
 
2. מסעדה טבעונית מומלצת: אנסטסיה
 
3. הדבר הראשון שלמדת על הפועל: שחלקם באמת טבעונים
 
4. סרט האהוב עליך: לב אמיץ
 
5. מסר לקהל: תחשבו חיובי - יהיה חיובי
הצגה ראשונה: ניצחון מרשים להפועל ת"א

הצגה ראשונה: ניצחון מרשים להפועל ת"א

07/10/2022
מי ומה? לקראת המחזור הראשון מול הפועל אילת

מי ומה? לקראת המחזור הראשון מול הפועל אילת

07/10/2022
"המטרות גדולות, אנחנו כאן כדי להגשים אותן"

"המטרות גדולות, אנחנו כאן כדי להגשים אותן"

06/10/2022