מועדון הכדורסל הפועל "ויגן פרנדלי" תל אביב | האתר הרשמי | "הפועל הייתה נוכחת בחיים של רפי ושלי כל הזמן"

"הפועל הייתה נוכחת בחיים של רפי ושלי כל הזמן"

ההיכרות ביום שהאדם דרך על הירח, החיבור להפועל שהמשיך לאורך השנים וההחלטה להנציח את זכרו של רפי באקדמיה. שרה מוזס, חברת עמותה ואוהדת שכולנו מכירים, בריאיון לאתר הרשמי לקראת טורניר הנערים בשישי הבא

09/09/2022
בדיוק בעוד שבוע מהיום יתקיים באולם מטרו ווסט ברעננה טורניר נערים על שם רפי מוזס ז"ל, אוהד הקבוצה ובעלה של האוהדת המוכרת לכולם - שרה מוזס. פגשנו את שרה לשיחה מרתקת על החיים המשותפים לצד רפי, על הנצחתו באקדמיה ועל פועלה הבלתי נגמר בהפועל.
 
 
אז לטובת מי שלא מכיר, תספרי לנו קצת על עצמך ואיך נוצר הקשר הראשוני שלך עם הפועל?
 
וואו, התחלתם חזק. אני דור שני לאוהדי הפועל. אבא שלי היה אוהד הפועל מהיום שעלה לארץ ומגיל שמונה או תשע אני במגרשים, תחילה ב-"באסה" ואחר כך גם בכדורסל. אני זוכרת איך אבא היה מכין סנדוויצ'ים והיינו יוצאים והולכים ברגל ל-"באסה". הייתי בהמון משחקים, לא הייתה העדפה לכדורגל או כדורסל, אם היה משחק היינו הולכים. התחתנתי ורפי, בעלי, היה אדם שבא מעולם הכדורסל. אז מטבע הדברים הדיבור בבית היה יותר על הכדורסל. כשהקימו את עמותת הפועל אוסישקין התקשר אלינו יונתן לרנר שהיה חבר הנהלה באותם ימים והוא החתים אותנו כחברי עמותה. במשחק הראשון בהדר יוסף הכרתי לראשונה את נועה סקלי, שהייתה יו"ר העמותה, ואמרתי לה "תשמעי, כדאי שנקים פה חנות מוצרים, ככה אנשים שבאים יוכלו לקנות לעצמם מזכרות". היא ענתה לי: "כאן לוקחים יוזמה, לא מחכים שמישהו יבוא ויגיד לך מה לעשות". כך עשיתי וכך התחלנו. הקשבתי לנועה ועם שני ארגזי פלסטיק, משהו כמו 80 חולצות ועוד כמה צעיפים פתחנו את חנות המוצרים. מכאן זה התקדם והחנות גדלה והתפתחה, לאורך הרבה מאוד שנים ניהלתי את החנות עד שזה עבר לדור הבא מה שנקרא, הם עשו ועושים עבודה מדהימה.
 
 
ספרי לנו קצת על רפי, כמה הפועל הייתה נוכחת בחיים שלכם?
 
קשה לי מאוד לדבר עליו, אפילו היום. רפי בצעירותו שיחק כדורסל באליצור תל אביב, הוא עלה איתם עד לליגה הבכירה ואז פרש. בשירות הצבאי הוא היה מד"ס בטכני בחיפה. כשהשתחרר מהצבא הוא למד משפטים באוניברסיטה העברית ואח"כ היה עורך דין ידוע בתל אביב. אנחנו בעצם הכרנו בזכות הספורט, הוא היה המד"ס שלי. אחר כך נפגשנו במקרה פעמיים בדרבים של הפועל. הוא אמר לי: "תגידי, מה עושה אחת כמוך במשחקי כדורגל?" (צוחקת). מאז המשפט הזה לא נפגשנו כמה שנים, עד שנפגשנו שוב, במקרה, בשדה התעופה. בדיוק ביום שהאדם הראשון דרך על הירח. הוא תמיד אמר שיש לנו משהו משותף עם ניל אמסטרונג. מאז לא נפרדנו כמעט 50 שנה. השנה ימלאו חמש שנים למותו. הוא היה אדם מיוחד. הבית שלנו היה בית שהספורט, המוזיקה, הספרים ובכלל – תרבות, הכל היה הולך ביחד. אני תמיד אהבתי ספורט ותמיד ראינו ספורט ביחד. הוא אהב מוזיקה והיינו הולכים לקונצרטים של הפילהרמונית. מותו היה שבר מאוד גדול, גם לי וגם לבנים. למעשה רפי גדל על הפועל בזכות בן דודו – שחקן הקבוצה בעבר אורי גוטהלף. הם היו מאוד מאוד קרובים והוא למעשה הביא את רפי לעולם הכדורסל. הקשר שלהם היה מאוד מיוחד. הפועל תמיד הייתה נוכחת בבית כך שהילדים ידעו שהם גדלים על הפועל. היום לרפי ולי יש דור רביעי במשפחה שממשיך לגדול עם חולצות אדומות.
 
 
למה החלטת להנציח אותו במחלקת הנוער?
 
האקדמיה בשבילי משלבת את האמונה של רפי שאומרת שהספורט חייב להיות מונהג על ידי אנשי ספורט וחינוך שרואים במסגרת כזו תרומה להתפתחות האישית, התרבותית והחברתית של כל אדם. כיוון שרפי מאוד דגל בקידום השחקן הישראלי, החלטנו לטפח ככל שביכולתנו את דור העתיד הישראלי והאדום שלנו. זאת הסיבה שהחלטנו להנציח את שמו במחלקת הנוער. כשרפי נפטר, מיד בשנה הראשונה החלטנו במשפחה שננציח אותו בכדורסל. דיברתי עם רמי (כהן) ואמרתי לו שהייתי מאוד רוצה שהשם שלו יונצח דווקא באקדמיה. הסיבה לכך הייתה שרפי היה בן אדם שהערכים, הספורט ובכלל התרבות – היו מאוד חשובים לו. הוא היה חבר מועצת העיר 12 שנים ברעננה וכל הפעילות שלו הייתה דרך הספורט, מאוד היה חשוב לו קידום הנוער בעיר. הוא האמין בשילוב של ערכים חברתיים במסגרת מערכת ספורטיבית שתחנך להישגים, לתחרותיות ולמצוינות. מפה מגיעה המעורבות שלי באקדמיה, שאני מאוד גאה בה. במיוחד השנה שהיו לנו נציגים מהאקדמיה בכל הנבחרות הצעירות. כשראיתי את זה הרגשתי גאווה עצומה. אני גאה בעיקר בזה שיש לנו באקדמיה ילדים מכל המגזרים. מוסלמים, נוצרים, יהודים – אין הבדל של צבע, זהות או דת. בדיוק כמו שרפי היה מאמין, כולם שווים.
 
 
 
כמה את עוקבת אחר הנעשה במחלקה?
 
אני כל הזמן עוקבת, כל הזמן. במיוחד מאז שעברתי לגור ליד תיכונט. אני באה להרבה מאוד משחקים של הנערים והנוער ועוד קבוצות במחלקה. אני עוקבת אחרי הילדים שמגיעים לאקדמיה. לדוגמה, בשבוע האחרון הגעתי ליום הראשון של השנה באקדמיה והעברתי סדנא חברתית לילדים החדשים. אני משקיעה באקדמיה המון, מעבר לכסף. אני דואגת למיתוג, לתלבושות, לציוד ועוד ועוד. אני משתדלת מאוד להכיר אישית גם את הילדים וגם את ההורים שלהם. אני בקשר עם ערן גמזו, ראובן סלטר וצופית תדמור. אני עוקבת גם אחרי כל מה שקורה במסגרת האחריות של פנימיית הכפר הירוק. אני בקשר עם מנהל הפנימייה, מאוד חשוב לי שהם יקלטו שם כמו שצריך. הסטנדרטים בכפר הירוק מאוד גבוהים הכדורסל לעולם לא יבוא על חשבון הלימודים, זה בא ביחד. צריך להשקיע בלימודים ובכדורסל באותה רמה. ממש שעה לפני השיחה שלנו, סיפר לי ראובן שיש לנו שחקן שמתקשה בשפה ועכשיו אני דואגת למצוא לו מלווה שיעזור לו בעברית. אנחנו לא נותנים לילד להישאר עם קשיים, אנחנו נלווה אותם ונתמוך בהם בכל קושי עד מציאת הפתרון. אני נהנית מכל רגע איתם, זו הנאה צרופה. 
 
 
מה לדעתך המטרה הכי חשובה במחלקת הנוער?
 
אני מסתכלת על הרשימות של השחקנים ואומרת לעצמי "איזה כיף". אנחנו רוצים שיהיו לנו שחקנים בכל הנבחרות. יחד עם הרצון שיהיו שחקנים מובילים בנבחרות - אנחנו רוצים שקודם כל הם יהיו בני אדם, עם הערכים שאנו מצפים מהם. אנחנו מאוד מאמינים במשפט "החינוך הוא הדרך והאדם הוא המטרה" שאמר פעם א.ד גורדון. זה מה שאנחנו אומרים להורים ביום הורים הראשון של האקדמיה. אני תמיד אומרת להורים שלא כולם יצאו מפה שחקני נבחרת, ולא לכולם יהיה מקום בקבוצות ליגת העל, אבל מה שכן - כולם יצאו מפה בני אדם.
 
 
ספרי לנו על הטורניר ע"ש רפי, שמתקיים בדיוק בעוד שבוע (יום שישי, 16.9)
 
חשבתי איך להנציח את רפי במלוא חמש שנים למותו. מכיוון שהוא חי ברעננה יותר מ-40 שנים והיה מאוד פעיל בעיר, פניתי לעיריית רעננה והצעתי לערוך טורניר בעיר על שמו. נפגשתי עם מנהל מחלקת תרבות וספורט בעיריית רעננה ותוך 20 דקות סגרנו טורניר נערים בהשתתפות מכבי עירוני רעננה, עמק חפר, בני הרצליה וכמובן הפועל תל אביב שלנו. אני גאה ביוזמה הזאת ובימים אלה, במקביל לשאר עיסוקיי, אני משקיעה מאמצים גדולים בהפקת הטורניר. אני מכינה חולצות מיוחדת, ויהיה טקס לזכרו של רפי עם כל השירים שאהב. גייסתי את הכרוז שלנו, ישי משה, שישמש ככרוז בטורניר ואת הדי.ג'יי שלנו, מורן שניצר, שידאג למוזיקה. אני מאוד מעריכה את ישי ומורן על שהסכימו לבקשתי ואנצל את הבמה כאן כדי להודות להם מכל הלב. אני רוצה להגיד תודה גם לעיריית רעננה, למכבי עירוני רעננה וכמובן להפועל שלנו שנותנת את כל הבמה והאמצעים הדרושים להפקת והצלחת הטורניר הזה. אני בטוחה שיהיה יום שישי מוצלח ומרגש מאוד. מה שאני אגיד לילדים זה שניצחון או הפסד הוא לא העיקר בטורניר הזה, החיוך – הוא החשוב.
 
 
יש משהו נוסף שתרצי להגיד לסיום?
 
אני קוראת לכולם להגיע ביום שישי 16.9 לאולם הכדורסל מטרו ווסט ברעננה לטורניר על שם רפי בעלי. יהיה שם קרנבל משפחתי. רפי היה שמח לראות משפחות שלמות ביציע שבאות לראות טורניר הכנה לעונה של קבוצות נערים, דור העתיד של הכדורסל הישראלי וכמובן – דור העתיד של הפועל.
 
 
 
 
לו"ז הטורניר:
 
12:30 עמק חפר – בני הרצליה
14:00 מכבי עירוני רעננה – הפועל תל אביב
 
15:00 טקס מיוחד לזכרו של רפי מוזס
 
16:00 משחק הגמר ובסיומו חלוקת הגביעים
 

 

הצגה ראשונה: ניצחון מרשים להפועל ת"א

הצגה ראשונה: ניצחון מרשים להפועל ת"א

07/10/2022
מי ומה? לקראת המחזור הראשון מול הפועל אילת

מי ומה? לקראת המחזור הראשון מול הפועל אילת

07/10/2022
"המטרות גדולות, אנחנו כאן כדי להגשים אותן"

"המטרות גדולות, אנחנו כאן כדי להגשים אותן"

06/10/2022