מועדון הכדורסל הפועל "ויגן פרנדלי" תל אביב | האתר הרשמי | "אם נמשיך בדרך הזו - התארים יגיעו"

"אם נמשיך בדרך הזו - התארים יגיעו"

הציפיות, פתיחות המשחקים, הקהל, השוני בין הליגה ליורוקאפ, המפתחות להמשך העונה, וגם: איך הוא בוחר את חמישיית הזרים לפני כל משחק? מאמן הקבוצה, דני פרנקו, בריאיון נרחב לאתר הרשמי!

28/02/2023
ביום שבת כולנו נסגור את הפגרה וניפגש באולם למשחק צמרת מול ירושלים. רגע לפני החזרה לאימונים עם סגל מלא, ישבנו עם דני פרנקו לשיחה מעניינת בה סיכמנו את חצי העונה שעברה, דיברנו על המפתחות להמשך העונה, שמענו איך הוא בוחר את חמישיית הזרים לפני כל משחק, וגם: איך הוא רואה את ההתפתחות שהמועדון עובר?
 
 
אנחנו בסוף חודש בפברואר. מקום שני בליגה, מקום שני ביורוקאפ. אמנם בגביע הייתה לנו אכזבה גדולה ועדיין - הפועל במקום מצויין. הרגשת והאמנת שזה יכול להראות כל כך טוב?
קיוויתי שזה יראה כך ושזה יתבטא בתוצאות שאנחנו מביאים בינתיים. אחרי שהייתי כבר פעמיים עם הפועל בפיינל-פור הגביע, כמובן שרצינו גם השנה, אבל זה לא קרה ואנחנו נדאג להיות שם בשנה הבאה. התהליך שאנחנו עוברים פה השנה מגדיל לכולנו את התיאבון. התחלנו חזק, עכשיו אנחנו רוצים להגביר וזה מה שנעשה.
 
 
מה מיוחד בקבוצה של השנה שהופך אותה לכל כך טובה?
קודם כל ההמשכיות. באופן טבעי, דברים שאהבנו בעבר אנחנו אוהבים גם היום. זה מייצר ליבה שלקהל יותר קהל לזדהות איתה. יש תחושה של קרבה בין השחקנים לקהל. השחקנים שהגיעו לכאן העונה מתאימים ל-DNA של הפועל ויכולים להצליח כאן. לא כל שחקן שמצליח במקום אחר יכול להצליח כאן. אני שמח שלא משנה באיזה תפקיד הבאנו לכאן שחקנים, בסופו של דבר - הם נקלטו פה בצורה טובה מאוד. אני שמח שאין כאן תחנת רכבת לשחקנים, זה שינוי משמעותי וחיובי במועדון. חייבת להיות הזדהות בין הקהל לבין השחקנים. אין אחד כאן שלא מאושר מהעובדה שהקהל שלנו מזדהה גם עם השחקנים הישראלים וגם עם הזרים כאחד. זה אחד מהדברים שהכי רציתי שיקרו.
 
 
יש דברים שהופתעת מהם ביכולת של הקבוצה? משהו שלא צפית?
לפני שהתחלנו, לא ידעתי עד הסוף איפה אנחנו עומדים מבחינת היורוקאפ. הרבה קבוצות במעפל בנו את עצמן מחדש. הייתה תחושה שאנחנו יכולים להתחרות ברמה טובה ואני שמח שזה קורה. המשחקים שהפסדנו הם משחקים שבנו אותנו להצלחות עתידיות. הציפיות שלנו הן משהו שחלק מהשחקנים כאן נתקלים בפעם הראשונה, ואני חושב שככל שהשחקנים יתמודדו איתן טוב יותר, זה יעזור להם ויעזור לנו. 
 
 
נעבור רגע לצד הפחות חיובי העונה. יש לא מעט משחקים בהם אנחנו פותחים פחות טוב את המשחק ולוקח לנו זמן להיכנס לעניינים. למה זה קורה?
לפעמים זה מגיע מסיבות מנטליות ולפעמים מסיבות מקצועיות. לעיתים זה קורה גם ממקום של חוסן מסויים, כי אנחנו יודעים שתוך כדי משחק אנחנו יכולים להרים את הרמה. כמובן שאסור לנו לבנות על זה ובטח שאסור להתרגל לזה. אני חושב שבתחילת העונה היינו הרבה פעמים מאוד דומיננטים בתחילת המשחק, ואחר כך הגיעו הרבה עליות וירידות. בין היתר בגלל שלקח לנו זמן למצוא את האיזונים שלנו מחדש אחרי ההכנה לעונה ופתיחת העונה הטובות שהיו לנו.
 
כשמשנים חלק בפאזל של קבוצה, כל דבר יכול לתרום בנקודה מסוימת ולהקשות בנקודה אחרת. במהלך העונה אנחנו לומדים על היתרונות והחסרונות שלנו. חלק מהדברים צריכים זמן, בסוף אנחנו מסתכלים על המשחק כמשחק של 40 דקות - כמובן שאף אחד לא רוצה להתחיל משחק בצורה לא טובה. אני חושב שיש לנו עוד דרך לעשות ולנסות לשפר את הכימיה כך שנצליח לטשטש את החסרונות שלנו ונבליט את היתרונות.
 
עוד גורם לפתיחות פחות טובות היא העובדה שקבוצות שמגיעות לשחק נגדנו יודעות שהן הולכות לשחק בתנאים מאוד מאתגרים, אבל גם כיפיים. כל שחקן רוצה לשחק מול אולם מלא, לא משנה אם הקהל בעדו או נגדו. זה מוציא את הטוב גם מהיריבות שלנו ודורש מאיתנו להיות הרבה יותר טובים.
 
 
איך אתה בוחר את חמישיית הזרים שתירשם לכל משחק? 
על פניו - זה די מורכב. הפרמטר הראשון והקל ביותר הוא רמת הכשירות של השחקנים, כמובן שאם יש מצב ששחקן לא יכול לשחק זה לא מקל עלינו, אבל הסגל פה מספיק רחב כדי שבכל משחק נתון אנחנו יכולים לנצח וזה הוכיח את עצמו במהלך העונה. בסופו של יום, ההחלטות נבעו ונובעות בעיקר מתוך רצון לתת לסגל מסוים לרוץ לצד נסיונות כאלה ואחרים. המטרה מעל הכל וקודם כל היא תמיד לנצח. אני מצפה מהשחקנים שנהיה מספיק טובים לבוא ולהיות תחרותיים בכל הרכב שבו נשחק.
 
 
מה ההבדל, אם יש, בין הליגה ליורוקאפ?
באופן טבעי להרבה שחקנים יש יותר אדרנלין והתרגשות לקראת המשחקים באירופה. חלק מזה נובע מביטחון עצמי שאומר "אנחנו מכירים את הליגה, אנחנו מאמינים שאנחנו נדע להתעלות ברגע האמת". אסור לבנות על זה אבל טוב שיש שחקנים שמרגישים ככה, כי הם מאמינים בקבוצה וביכולת שלהם, למרות שהגישה הזאת כבר פגעה בנו, למשל בגביע. זה תהליך שכל המועדון עובר ולומד אותו. בלי התהליך הזה אי אפשר לבנות קבוצה שקוראת לעצמה קבוצה גדולה. מועדון גדול תמיד היה ותמיד יהיה, עכשיו אנחנו עושים קבוצה גדולה.
 
מועדון חייב לעבור בדרך תהליכים טובים ותהליכים פחות טובים כדי שלכל מי שהוא חלק מהמועדון יהיה יותר קל להכיל, להזדהות ולקבל את הדרך. אין ספק שלמועדון כמו הפועל מגיע קבוצה גדולה. ההפסדים בגמר גביע ווינר וברבע גמר גביע המדינה אמנם היו מאוד מתסכלים, אך הם מדרבנים אותנו יותר ויותר. אנחנו כאן כדי להגיע למשחקים ולמעמדים גדולים. אם נמשיך בדרך הזו, לבנות מסגרת עקבית שמגיעה למעמדים גדולים - גם התארים יגיעו.
 
 
בוא נדבר רגע על הקהל. את זה שאתם אוהבים ומעריכים כולנו יודעים, אבל כמה באמת זה עולה כאן ביום יום? בינכם בצוות, בשיחות עם השחקנים? גם האווירה כאן במשחקי הבית אבל גם מה שקורה במשחקי החוץ בליגה ובעיקר באירופה.
אחד התפקידים שלי זה לגרום לשחקנים להתרכז בעבודה שלהם. מה שקורה כאן השנה מבחינת הקהל זה שונה וזה פשוט מדהים. אמרתי לשחקנים שגם להם יש חלק גדול בזינוק וברמת העניין סביב הקבוצה, אבל בסופו של דבר אנחנו צריכים להתעסק בעבודה שלנו. זה שיש מאחורינו קהל גדול שמגיע לכל מקום ודוחף אותנו - דורש מאיתנו הרבה יותר ריכוז ואחריות, כי בסופו של דבר האנרגיות שזורמות מהיציע למגרש חייבות ללכת למקום חיובי ולא למשחק של עודף אנרגיות ורגשות. הקהל ביציע רוצה לעזור ותמיד יעשה הכל כדי לעזור לנו, אבל אנחנו לא יכולים לבנות על זה. 
 
 
אתה וגם השחקנים תמיד אומרים שחשוב להגיע לשיא ברגעי ההכרעה של העונה ולא מוקדם מדי. איך דואגים שלמרות התקופה הטובה שלנו והתוצאות הטובות לא תהיה תחושת סיפוק ובאמת לא נגיע לשיא מוקדם מדי? 
בסופו של דבר, אסור לנו להגיע למקום בו ניצחון הוא הקלה והפסד הוא נורא. אנחנו רוצים כן להרגיש את ההצלחה והסיפוק מניצחון, אבל שכל הפסד ידרבן אותנו להיות טובים יותר. כולנו רוצים לשחק יותר טוב ואנחנו, גם הצוות וגם השחקנים, יודעים שאנחנו יכולים לעשות את זה. יש לנו עוד דרך לעבור ועבודה קשה לעשות כדי למקסם את היכולות שלנו. 
 
 
מה המפתחות מבחינתך להמשך העונה?
יש לנו אתגר לחבר את הקבוצה מחדש לאחר הפגרה בשלושה ימים לקראת המשחק מול ירושלים ולקראת הנסיעה והמשחק במונטנגרו מול בודצ'נוסט. צריך ללכד את כולם בחזרה, זה יהיה קשה אבל נוציא מזה את הכי טוב שנצליח. יש לנו צרות של עשירים עם ריבוי השחקנים בנבחרת אבל אנחנו צריכים להתמודד עם זה. אני חושב שחזרה טובה מהפגרה היא המפתח להמשך, לפחות כרגע.
 
 
יש כאן קבוצה מצוינת, חזקה ועמוקה, שצריכה להתרגל להגיע פייבוריטית להרבה מאוד משחקים. איך מונעים זחיחות? איך משאירים את השחקנים עם הרגליים על הקרקע?
הרבה שיחות עם השחקנים הפחות מנוסים ומיקוד לשחקנים המנוסים יותר. ככל שאנחנו מתקרבים ומתקדמים בעונה, נושא הפייבוריטיות מטשטש. אני לא חושב שיש קבוצה בין 7 או 8 הקבוצות הראשונות בליגה שבסדרה לא יכולה לנצח קבוצה אחרת. גם השחקנים שלנו יודעים את זה. העומק שלנו עוזר לנו לנצח משחקים. אני לא חושב שמישהו מהשחקנים שלנו חושב שהולך להיות לנו קל או לחילופין - שיש איזו קבוצה בליגה שהיא מעל כל הקבוצות האחרות. יש הרבה קבוצות שיכולות לקחת אליפות בליגה שלנו, יש עוד קבוצות שיעשו שינויים וישתפרו. אין קבוצה שלא תעבור במהלך העונה משברים, יש כאלה שיתרסקו מאותם המשברים ויש כאלו שיתחזקו מהם ויהיו הרבה יותר מחוסנים להמשך. אנחנו צריכים להמשיך להסתכל רק על עצמנו ולדאוג שנתלכד חזרה אחרי הפגרה וננצל את המאני טיים של העונה כדי להיות הגרסה הכי טובה של עצמנו. 
 
 
בתוך כל עומס המשחקים הזה, כשבערך כל שלושה ימים,ולפעמים פחות, יש משחק - מצליחים ליהנות? אתה מצליח לחייך וליהנות מהדרך?
כשמנצחים נהנים מהדרך. במיוחד כשיש לנו ימים של נסיעות וזמן ביחד. אין הרבה זמן לזה אבל היו השנה כמה משחקים שהם מהווים גאווה גדולה גם לשחקנים וגם לנו. היו לנו לא מעט ניצחונות שאפשר להיות גאים ושמחים בהם. אני חושב שאנחנו סוללים את הדרך לזה שהפועל תמשיך ותהיה גורם משמעותי גם בליגה וגם באירופה בשנים הקרובות.
 
 
אחרי הניצחון על גראן קנריה, ראינו אותך בחדר ההלבשה קצת "יוצא מהדמות" שכולנו מכירים (צפו בסרטון). ספר על התחושות שהיו לך אחרי המשחק הזה
הניצחון במשחק הזה לא היה סתם ניצחון. אנחנו גרמנו לקבוצה מאוד איכותית להראות משמעותית פחות טוב. גם בגללם אבל הרבה גם לזכותינו. זה היה אחד המשחקים היותר משכנעים שלנו העונה. אני חושב שזו הייתה תקופה לא פשוטה לקבוצה והגיע לשחקנים כל הקרדיט על העבודה שהם עושים ביום-יום ועל המחויבות שלהם. זה היה עוד וי גדול של ניצחון. גם בפריז הניצחון היה משמעותי ומרגש וגם הניצחון על טורק טלקום אנקרה היה רגע גדול. הניצחונות האלה הראו לנו שאנחנו יכולים לעשות דברים יפים, בכל מסגרת.
 
 
איך אתה רואה את ההתפתחות של המועדון כמי שנמצא פה בקדנציה שניה?
בראש המועדון היום יש אנשי ארגון וניהול מצליחים וכאלה שיכולים ויודעים לתת למערכת להתנהל בצורה מסודרת, מאורגנת ושקטה - זה הבסיס להכל. זה דבר שהשתנה בהפועל בשנים האחרונות וזה הבסיס למה שרואים בשטח. ברגע שרמת הניהול עשתה קפיצה קדימה, לצד הקהל שלנו שתמיד קופץ קדימה לפני כולם, הקבוצה נשאבת לזה. כשיש שקט לשחקנים והמאמנים והוא לא שקט שבא על חשבון רצון למצוינות, יותר קל. אנחנו רק צריכים לדעת לקבל את הדברים כמו שהם, בטח עם הרעב שיש כאן אחרי הרבה שנים בלי הצלחה. צריך לזכור מה שבא בקלות - בקלות ייעלם. המטרה שלנו היא לבנות יסודות יציבים ואיתנים כדי שהמועדון ימשיך להיות איפה שהוא נמצא היום. לא רק כקהל וכמועדון והיסטוריה - אלא גם כהווה ועתיד. בדרך אנחנו נצחק, ונבכה - אבל זה סימן שאנחנו חיים, חלק מהחיים זה לדעת זה לצלוח משברים ולצאת מהם חזקים.
 
 
אנחנו יודעים שלשחקנים יש ריטואלים מסוימים בימים של משחקים, יש לך משהו כזה? איך אתה מתכונן באופן אישי למשחקים?
ביום של משחק, תמיד אחרי האימון שלנו בבוקר, אני עושה חדר כושר ואז אוכל ארוחת צהריים והולך לנוח. היום אני מצליח לישון יותר מפעם. אם יש לי חרדה ממשחק מסוים אז לפעמים יותר קשה. אצלי בבית כולם יודעים שביום של משחק אני חייב להתבודד קצת כי אני חייב את המנוחה כדי לבוא רענן לערב. אחרי משחקים, כשכולם בדרך כלל מתקשים להרדם, אני דווקא ישן מעולה, אלא אם קרה משהו באמת קיצוני ודרמטי לכאן או לכאן.
 
 
החמישייה:
1.הרגע הכי טוב העונה עד כה? הניצחון בפריז
2.מאמנים שאתה מעריך? רלף קליין, פדרו מרטינס
3.מה אנשים לא יודעים עליך? ברגע האחרון ויתרתי על קורס טייס
4.אם לא גבעתיים, תרצה לגור ב...? תל אביב
5.במילה אחת: הפועל בשבילך זה...? איך אתם אומרים? נרקוטיקה? אז נרקוטיקה
מי ומה - מארחים את הרצליה

מי ומה - מארחים את הרצליה

24/03/2023
יורוקאפ: ניצחון חשוב לאדומים בפולין

יורוקאפ: ניצחון חשוב לאדומים בפולין

22/03/2023
מי ומה? לקראת המחזור ה-17 ביורוקאפ נגד שלאסק ורוצלב

מי ומה? לקראת המחזור ה-17 ביורוקאפ נגד שלאסק ורוצלב

22/03/2023