הפועל SP מצר תל אביב האתר הרשמי | "מכל מלמדיי השכלתי, רוצה לאמן בליגת העל"

"מכל מלמדיי השכלתי, רוצה לאמן בליגת העל"

המעבר מהרצליה להפועל, השנים במחלקת הנוער והעבודה הצמודה עם דני פרנקו. ברק לדרר, עוזר המאמן שלנו, בריאיון מקיף - רגע לפני עונתו השביעית במועדון

15/08/2021
בשנים האחרונות אפשר להגדיר את ברק לדרר כ"איש שתמיד היה שם". בין אימוני אקדמיה בכפר הירוק כשרובכם עוד הייתם בשלב הקפה של הבוקר, עד לקבוצות הילדים והנערים המוצלחות ועד לאימוני הבוגרים.
 
על הדרך הוא גם הספיק להדריך את הקבוצה הבוגרת בדרבי ולהוביל אותה לניצחון גדול בעונה שעברה מול הפועל חולון, ניצחון שהבטיח להפועל כמעט סופית עונה נוספת בליגת העל.
 
הוא החל את דרכו בבני הרצליה כשחקן ומאמן במחלקת הנוער, משם הגיע למחלקת הנוער של הפועל ת"א ולבסוף לעמדת עוזר המאמן של הקבוצה הבוגרת. אחרי שעבד עם לא פחות משבעה מאמנים ועשרות שחקנים בקבוצת הבוגרים, פותח לדרר את עונתו השביעית במועדון והרביעית לצד דני פרנקו, רגע לפני החזרה לאימונים ובעודו בודק עוד וידאו של מועמד לחיזוק הקבוצה, תפסנו אותו לשיחה על העבר, ההווה והחלומות לעתיד.
 
 
ספר לנו קצת על עצמך, מאיפה אתה, משפחה, מה התחביבים שלך מחוץ לכדורסל?
 
אני בן 36, מהרצליה, אני נשוי + ילדה. התחלתי לאמן עוד לפני הצבא ושיחקתי בצורה מקצוענית עד גיל 26. אחרי הצבא אימנתי בבני הרצליה, שם הייתי שמונה שנים ולאחר מכן עברתי לאמן בהפועל. לאורך השנים אימנתי גם בנבחרות ישראל וכשהריאיון הזה יתפרסם אני בטח אהיה על המטוס לבלגרד כעוזר מאמן נבחרת הקדטים יחד עם עמית בן דוד. כשאני לא מתעסק בכדורסל אני אוהב לראות כדורגל ולבלות עם המשפחה והחברים. 
 
 
איך היית כשחקן?
 
אני עדיין שחקן. במקביל לקריירת האימון אני משחק בליגה ב'. כשחקן הייתי קודם כל לוחם וזה גם מה שאני דורש מהשחקנים שלי. לא הייתי שחקן כישרוני מדי, אבל הייתי תמיד מקבל דקות בגלל שהשארתי הכל על המגרש. אני חי את הכדורסל מגיל אפס. בכיתה ב'-ג' כבר הייתי קם בלילה לראות NBA ותמיד הייתי קפטן בקבוצות ששיחקתי בהן, כך שלא היה לי ספק שבעתיד אהיה מאמן. 
 
 
איך הגעת דווקא להפועל? איך היו השנים הראשונות שלך במחלקת הנוער?
 
הגעתי להפועל בזכות נתי כהן, שהיה באותה תקופה המנהל המקצועי של מחלקת הנוער. הרגשתי תחושת מיצוי בהרצליה והחלטתי לעזוב למרות שגדלתי ושיחקתי שם. נתי אימן אותי בנוער ואחרי שיחת טלפון אחת - הצטרפתי. 
 
בשנה הראשונה שלי במחלקה אימנתי את כיתות ה', אח"כ התקדמתי והתחלתי לאמן את קבוצת נערים ארצית. למרות שהיו לי לא מעט הישגים, ביניהם דאבל עם נערים א', אני חושב שההישג הכי גדול שלי היה להשאיר את הקבוצה הזו (נערים ארצית) בליגה עם שלוש יורדות. שיחקו שם גם הבן של רמי כהן וגם הבן של ישי משה והם הראשונים שיגידו לך שזה היה הישג (צוחק). אחרי השנה הזו קודמתי להיות עוזר שני בבוגרים ולצד זה התקדמתי במחלקת הנוער. לקחתי קבוצה בגילאי ילדים לאומית, אימנתי אותם שלוש שנים וזכינו בדאבל היסטורי בנערים, זו הייתה קבוצה מאוד מאוד מיוחדת עם שחקנים שהגיעו לסגל הקבוצה הבוגרת
 
אחרי ארבע שנים כעוזר שני בבוגרים מוניתי לעוזר ראשון כשהגיע אריאל בית הלחמי ואני מתחיל עונה שלישית בתפקיד.
 
 
שתף אותנו בסדר היום שלך כעוזר המאמן.
 
בתקופת הפגרה וקדם העונה אנחנו רואים המון שחקנים, גם וידאו וגם צופים כמובן בליגת הקיץ ובמשחקים מהעונה החולפת, עוקבים אחר שחקנים שיכולים לשדרג אותנו ובודקים את כל השמות שעולים כמועמדים אפשריים להצטרף להפועל. זרים וישראלים כאחד. במהלך העונה אני רואה המון משחקים ועושה הרבה מעקב אחרי היריבות שלנו, אני עושה הרבה עבודה אישית עם השחקנים הצעירים והזרים וכמובן חושב איך אפשר כל הזמן לקדם את הקבוצה - מבחינה טקטית, אישית ומקצועית. כשאתה עובד עם דני פרנקו, אתה תמיד עובד קשה.
 
 
הספקת לך לעבוד עם מספר מאמנים, מה לקחת מכל אחד?
 
אני יכול להגיד בלב שלם שמכל מלמדיי השכלתי. מעודד קטש לקחתי את הגישה היצירתית למשחק - תמיד אפשר ליצור ולחדש. כל הזמן לצאת מהקופסה.  משרון אברהמי לקחתי את התשוקה למשחק ואת ההשקעה. מרמי הדר למדתי איך מחזיקים קבוצה בוגרת - קשיחות, משמעת ולא לוותר. מאריאל בית הלחמי למדתי איך אפשר גם להיות חבר של השחקנים וגם לדעת להחזיק אותם קצר. עם יאניס זה היה ללמוד משהו אחר, ממישהו שונה, בגלל שהוא לא מפה - שיטת משחק שונה, טקטיקה אחרת. מדני פרנקו אני לוקח את המקצועיות, לדעת כל פרט ופרט ולרדת לפרטים הכי הקטנים. מכולם למדתי המון שיטות משחק ומערכי אימון. ללמוד מכל אחד מהם היה כמו ללכת לאלף השתלמויות בעולם.
 
 
בחזרה לדני פרנקו, זו עונה רביעית שלכם ביחד. ספר על היחסים שלכם
 
דני ואני ביחסים מצויינים. לקח לנו זמן להכיר, גם כי בהתחלה הייתי עוזר שני וגם כי דני הוא אדם מיוחד. הוא יוצא דופן מבחינת מה שהוא דורש, הוא תמיד יודע בדיוק מה הוא רוצה ועל מה הוא לא מוכן לוותר וטוב שכך. זה כיף לעבוד עם בן אדם כזה ואני שמח שזו השנה רביעית שאני עובד ביחד איתו. יש לנו שיתוף פעולה מעולה.
 
 
מה ההבדלים בין אימון נוער לאימון בוגרים?
 
בנוער בעיקר מרגישים שליחות - אתה לוקח ילד שיודע משהו אחד, משקיע בו, עובד איתו ורואה שהוא יודע עוד המון דברים נוספים ועושה הכל הרבה יותר טוב. זו גאווה גדולה וכיף גדול, בטח כשהם מצליחים ומגיעים לנבחרות ישראל ובהמשך הופכים לשחקני בוגרים. זה שווה המון וזה ממלא את הלב. אימון בוגרים זה עולם אחר לגמרי - החשיפה, הפרסום, התקשורת, כל אחד שואף להגיע לזה. אני נהנה מאוד משני העולמות.
 
 
בנוסף לתפקידך בהפועל, אתה גם עוזר מאמן בנבחרת הקדטים, איך זה מרגיש להיות חלק מנבחרת?
 
כל פעם שאתה עומד בהמנון מול הדגל ומייצג את המדינה, בטח בתור מישהו ששירת בקרבי, זה תמיד מעלה לי דמעות בעיניים. אנחנו עושים את זה רק מאהבת המדינה. בקטע המקצועי זה כיף לעבוד עם השחקנים הטובים בארץ בגילם ועם הצוות המדהים שיש בקדטים.
 
 
את אופק גול שעלה העונה לבוגרים אחרי שעשה את כל הדרך מבית הספר לכדורסל אתה מכיר מקרוב, לקחתם יחד דאבל בנערים, מה אתה יכול לספר לנו עליו?
 
אופק זה ילד לצאת איתו לכל מלחמה, בכל הגילאים אופק היה מנהיג. הוא חוצפן חיובי בצורה הכי טובה שיש - חכם ומבין את המשחק. כשאימנתי אותו הוא תמיד היה שנתון מתחת לרוב הקבוצה אבל זה לא הפריע לו, הוא תמיד היה אהוב, אין לי ספק שהוא יכול להמשיך להתפתח ולהיות שחקן בוגרים איכותי. יש לו חסרונות עליהם הוא צריך לעבוד ואני יודע שהוא עובד עליהם, אבל היתרונות שלו ומה שיש בו כיום הם ברמות הגבוהות ביותר. 
 
 
ניהלת שני משחקים כמאמן בוגרים בליגת העל, דרבי בחוץ וקרב מול חולון. ספר לנו על החוויה
 
אלו שני מקרים שונים, בדרבי זה היה בשבוע בו אריאל פוטר כך שזה היה שבוע שלם בו התרכזנו בעיקר בלהרים את הקבוצה, אני חושב שעשינו עבודה טובה והיינו יריב ראוי במשחק לא פשוט. מול חולון זה הגיע בהפתעה לאחר שדני הורחק. לא קיבלתי את זה בכיף גדול, בטח לא במשחק כזה ובטח לא בפיגור 13. אבל אני חייב להגיד שהצוות המדהים שלנו - עוזרי המאמן, הצוות הרפואי והאנשים שעוטפים את השחקנים עמדו מאחורי ותמכו בי. יחד עם הקהל, הרגשתי שיש לי את הגב של כולם, אני חושב שהשחקנים הרגישו את זה גם. זו אחת החוויות הכי גדולות שהיו לי בחיים.
 
 
בוער לך לעבור להיות בעתיד מאמן ראשי?
 
בוודאי, זו השאיפה שלי. אני עושה את כל הדרך הזאת כדי להיות מאמן ראשי בליגת העל. אני לא יודע עוד כמה שנים זה יקח ואני מאמין שאצטרך לעבוד בדרך בליגה הלאומית, אבל בשביל זה אני עובד קשה כל השנים - אני רוצה לאמן בליגת העל. 
 
 
מה ה"אני מאמין" שלך בכדורסל? מהם העקרונות שהכי חשובים לך?
 
שתהיה קבוצה מגובשת שמשחקת ביחד, שבאה להשאיר הכל על המגרש בכל משחק ובכל אימון, רק ככה אני מאמין שהשלם יכול להיות גדול מסך חלקיו. בכל מקום שבו אימנתי, בכל הרמות ובכל הגילאים, זה מה שהצלחתי להוציא מהסגל ואני שואף לעשות זאת גם כשאהיה מאמן ראשי בקבוצת בוגרים.
 
 
איפה אתה רואה את עצמך בעוד 10 שנים?
 
מאמן בליגת העל ומקווה שאפילו יותר מזה.
 
 
מסר לקהל לסיום: התגעגענו! בעונה שעברה למעט משחק אחד או שניים, זה לא באמת היה זה. אני מקווה מאוד שהשנה נחזור לשגרה רגילה ושנראה אתכם בכל משחק. בתור מי שכל כך הרבה שנים במועדון, אולם ביתי מלא זו חוויה מרגשת, יותר מכל דבר אחר. 
 
החמישיה:
1. אם לא היית מאמן מה היית: איש צבא או שף.
2. מודל לחיקוי: אבא שלי
3. המשחק הכי גדול שלך בקריירה: המשחק שאימנתי מול חולון
4. שיר הקהל האהוב עליך: "מהיום שבו נולדתי אבא ככה לי אמר"
5. ספר לנו משהו שאף אחד לא יודע עליך: אני רקדן מחונן
"עושים הכל כדי לשמור על הבריאות של השחקנים"

"עושים הכל כדי לשמור על הבריאות של השחקנים"

24/09/2021
"אני אוהב את הקבוצה שלנו ואת הרוח של השחקנים"

"אני אוהב את הקבוצה שלנו ואת הרוח של השחקנים"

19/09/2021
הערב: הפועל ברבע גמר גביע ווינר

הערב: הפועל ברבע גמר גביע ווינר

19/09/2021