הפועל SP מצר תל אביב האתר הרשמי | "אני מרגיש שאני במקום יוצא דופן"

"אני מרגיש שאני במקום יוצא דופן"

השירות הצבאי, העבודה כאחראי הווידאו במועדון, החיבה ללאה קטמין והליגה הכי מוזרה שהוא צופה בה. עידו לויט, עוזר המאמן השני - בריאיון ראשון

20/08/2021
את השם עידו לויט כנראה שרובכם לא מכירים, ויכול להיות שלולא מגפת הקורונה לא הייתם שומעים עליו עד היום. בדיוק עם סיום תפקידו כקצין ביחידה מיוחדת ועם החזרה מפגרת הקורונה בעונת 19/20, הצטרף עידו להפועל כמתמחה בתחום הווידאו בהתנדבות מלאה. לאחר כשנה וחצי בתפקיד הוא מונה הקיץ לעוזר המאמן השני של דני פרנקו לצידו של ברק לדרר. רגע לפני פתיחת העונה ולכבוד תפקידו החדש, ישבנו לשמוע ממנו על השירות המשמעותי בצה"ל, האהבה לענף והחיבה ללאה קטמין.
 
ספר לנו קצת על עצמך
אני בן 24 מחולון, גדלתי במחלקת הנוער של הפועל חולון שם התחלתי לאמן כבר בגיל 16. כבר בגיל הזה ידעתי שחשיבות תחום הווידאו בכדורסל מקצועני הולכת וגוברת. התחלתי ללמוד את התחום ולהתמקצע בו.
 
מה אתה יכול לספר על השירות הצבאי שלך?
שירתתי בצה"ל ארבע שנים, התגייסתי ליחידה שנקראת "רימון" ותחילה עשינו מסלול ביחד עם יחידת "אגוז". לאחר שסיימתי את המסלול החלטתי לצאת לפיקוד, אחת הסיבות המרכזיות לכך הייתה האהבה לכדורסל - ידעתי שהפיקוד יתן לי המון יכולות וכלים כשאחזור למקצוע. עם סיום התפקיד ביחידה ולאחר שסיימתי בה"ד 1 הצטרפתי לסיירת חרוב, שם הייתי כשנתיים במספר תפקידים פיקודיים עד השחרור.
 
בזמן השירות הצבאי שלך לא יכולת לעבוד בעולם הכדורסל, איך שמרת על "כושר"?
בגלל שידעתי מה אני רוצה לעשות אחרי שאשתחרר, כבר מהגיוס תכננתי מה אעשה כדי לשמור על הקשר עם הכדורסל והווידאו. בהתחלה הייתי חוזר בסופ"שים הביתה ומשתמש בתוכנת העריכה רק כדי "לשמור על כושר", בשנה האחרונה שלי בצה"ל, היה לי לוחם שהיה יוצא עם מצלמת Go Pro למעצרים אז הייתי לוקח ממנו חומרים ועורך כדי לשפר את הביצועים. כך גם שמרתי וגם שיפרתי את יכולות העריכה שלי.
 
איך הגעת להפועל?
בדיוק כשהשתחררתי הגיעה הקורונה, לא האמנתי שאצליח להיכנס לאף קבוצה בעונת 19/20, זה היה נשמע לי מופרך. כשהליגה התחילה לחזור, חשבתי על זה שיש לקבוצות 3-4 משחקים בשבוע ואולי אצליח "למכור" את הכישורים שלי לאחת הקבוצות כמתחמה, רציתי לעזור ולראות אם אני מתאים לרמה. הצלחתי להגיע לעידן פלדה שחיבר אותי לברק לדרר ובעזרת שניהם הצטרפתי לצוות. מהשניה הראשונה היה לי קליק מטורף עם המועדון. 
 
מה התפקיד שלך במועדון? מה אתה עושה בזמן קדם העונה ובמה בזמן העונה הרגילה?
אם צריך להגדיר את התפקיד שלי במשפט אחד זה לעשות כל מה שצריך כדי לתת למאמן שקט, על המגרש ומחוצה לו. כעוזר מאמן שני, ביום-יום אני אחראי בעיקר על מה שקורה מאחורי הקלעים של האימון: סקאוטינג, עריכת וידאו וכל מה שקשור להכנה. כמובן שכל הצוות חושב ביחד ואני הופך את כל הידע שלנו למשהו מוחשי. זה מתבטא בשתי צורות: בדוחות על השחקנים והקבוצה ובשיחת הווידאו בה אנחנו מנגישים את הידע לשחקנים, כדי להכין את הקבוצה הכי טוב שאפשר למשחק הקרוב. בנוסף, אני אחראי על נושא "תיקון הטעויות", אחרי כל משחק אנחנו יושבים וחושבים מה אנחנו רוצים לתקן ובמה להתמקד, אני יוצר מזה וידאו אותו אנחנו מראים לשחקנים. במהלך קדם העונה אנחנו עובדים ביחד כדי לבנות את הסגל, רואים ביחד כמויות אין סופיות של שחקנים. בנוסף, אני מכין את כל הבסיס לעבודה שלי לעונה הקרובה, הן מבחינת הדוחות והן מבחינת הווידאו, כדי שבמהלך העונה אני אוכל להתרכז בכל הכוח בקבוצה מולה אנחנו הולכים לשחק.
 
בתור אחד שלא גדל כאוהד ולא צמח במערכת, כמה הפועל השתלטה לך על החיים?
קודם כל, לאה קטמין אצלי בספוטיפיי, בלי הפסקה. לא חשבתי בחיים שזה יקרה. כשהקהל חזר לאולם במשחק נגד ב"ש, הבנתי כמה הפועל ת"א זה דבר גדול ומשמעותי, היו לי צמרמורות בכל הגוף. ממשחק למשחק אני מבין כמה המקום הזה מושתת על אוהדים. זה נותן תחושה מטורפת, אני מרגיש שאני במקום יוצא דופן, זה לא מקום רגיל .
 
איפה אתה רואה את עצמך בעוד עשר שנים?
אני לא יודע באיזה תפקיד בדיוק אבל זה יהיה בתחום הכדורסל, זה בטוח.
 
הריאיון הזה נערך שלושה ימים לפני החזרה לאימונים, כמה אתה מחכה לזה?
בטירוף, אני כל הקיץ על קוצים. זה היה קיץ מעניין מבחינת החתמות, הסגל כמעט סגור ויש ציפייה להתחיל ולהתגבש. 
 
 
החמישייה:
1. אם לא היית מאמן מה היית? בשירות קבע
2. מה הליגה הכי מוזרה שראית? יצא לי לראות כדורסל שולחן
3. מה החלום שלך? להיות מאמן בוגרים
4. שיר הקהל האהוב עליך? "בכל העולם", חד משמעית
5. המלצה לנטפליקס: עם כל הכבוד לנטפליקס, אני מעדיף משחק כדורסל מהליגה הבלגית
 
"עושים הכל כדי לשמור על הבריאות של השחקנים"

"עושים הכל כדי לשמור על הבריאות של השחקנים"

24/09/2021
"אני אוהב את הקבוצה שלנו ואת הרוח של השחקנים"

"אני אוהב את הקבוצה שלנו ואת הרוח של השחקנים"

19/09/2021
הערב: הפועל ברבע גמר גביע ווינר

הערב: הפועל ברבע גמר גביע ווינר

19/09/2021