הפועל SP מצר תל אביב האתר הרשמי | "עושים הכל כדי לשמור על הבריאות של השחקנים"

"עושים הכל כדי לשמור על הבריאות של השחקנים"

איך מונעים פציעות? איך מתמודדים עם לוח זמנים צפוף ועדיין שומרים על כשירות? ומה עושים כדי להכשיר שחקן פצוע למשחק חשוב (רמז: הכל). קצת לפני פתיחת הליגה, מאמן הכושר שרון לייב והפיזיותרפיסט יורי וויס בריאיון לאתר הרשמי

24/09/2021
"קודם כל בריאות": כמו בחיים, זה גם המוטו לקבוצות ספורט מקצועניות. ואיך שומרים על הבריאות? יחד עם רופא המועדון ד"ר אסף ביבס, ישנם הנציגים בשטח - יורי וויס פיזיותרפיסט הקבוצה ושרון לייב מאמן הכושר, שכל מטרתם - מניעת פציעות והתרעה על שינוי במצב הרפואי של שחקן כזה או אחר.
 
 
בתקופת ההכנה לעונה, לשניים משמעות גדולה בניהול העומסים של השחקנים וגם מעקב אחרי תכניות עבודה שנבנו עבור אלה שצריכים טיפה חיזוק לפני שהכדור מוקפץ ועונת 21/22 יוצאת לדרך. שמענו מהם איך עובדים התהליכים הללו ועל הניסיונות לשמור על כשירות השחקנים לקראת פתיחת הליגה.
 
 
ספרו לנו על עצמכם
 
שרון: אני פותח את עונתי ה-11 בהפועל, גר בכפר סבא, נשוי + 4 ילדים. תמיד ידעתי שאהיה מאמן כושר ואכן, אני עד היום בתפקיד. כשעשיתי ריאיון כניסה ללימודים בווינגייט שאלו אותי "איפה אתה את עצמך בעוד 15 שנה?", עניתי שאני רואה את עצמי מאמן כושר בליגת העל בכדורגל או בכדורסל או באחת מנבחרות ישראל. התחלתי את המסע בהפועל ירושלים בכדורסל, בשנת 2001 עבדתי עם ארז אדלשטיין בנבחרת הנוער עם רביב לימונד, יותם הלפרין, אבי בן שימול ונוספים. ולאחר מספר שנים הוא הביא אותי להפועל כששיחקנו בליגה הלאומית.
 
יורי: אני מבת ים, נשוי לאנסטסטיה, אבא לתינוק בן שלושה חודשים. מתחיל עונה שלישית בהפועל. למדתי באוניברסיטת ת"א, עבדתי קצת ברפואה ציבורית וגם ברפואה פרטית. המקום הראשון בו עבדתי בתחום הספורט היה במחלקת הנוער של הפועל בכדורגל, שם עבדתי שנה שאחריה הגעתי לכאן, בנוסף אני עובד גם במכון פרטי בת"א.
 
מה התפקיד שלכם בקדם העונה ובמה זה שונה במהלך העונה?
 
שרון: ברגע שהזרים מגיעים לארץ ומתחילים משחקי האימון וגביע ווינר - אין באמת קדם עונה. כולם רוצים לנצח כל משחק ואנחנו מתכוננים כמו למשחק ליגה. לצד זאת, המטרה שלנו היא לזהות כמה שיותר מהר באיזה מצב גופני השחקנים מגיעים. בתחילת העונה מזהים את החולשות של כל שחקן ועושים הכל כדי להקטין אותן כדי שהשחקנים ישרדו את העונה הלא פשוטה הזו. רון ציבלין שעבד בהפועל בכדורגל אמר פעם בהרצאה ששמעתי: "שחקנים לאורך השנה צריכים - ליהנות, לחייך ולהישאר בריאים", עם השנים הבנתי שהוא צודק ב-100% ואנחנו כאן בשביל זה.
 
יורי: לפני ששחקנים נוחתים, אני ושרון בודקים עם הצוותים הרפואיים והמאמנים של הקבוצות מהן הם מגיעים לגבי השחקן, אנחנו גם צופים בקטעי וידאו של השחקן ומנסים לנתח אם יש בעיות פוטנציאליות. בקדם העונה הכי חשוב לי להכיר את השחקנים וליצור איתם קשר אישי, חשוב לי שהם ירגישו איתי בנוח כי זה מבחינתי הבסיס להכל. בנוסף, אני ושאר הצוות הרפואי מנסים לאתר אצל שחקנים דברים שיכולים להפריע בהמשך ולנסות למנוע מה שאפשר. במהלך העונה אנחנו עושים הכל כדי לשמור על מצבם הרפואי של השחקנים. 
 
מה אתם יכולים לספר לאוהדים על המצב הבריאותי של ג'יימס יאנג, טוקוטו וג'ייקובן בראון שחוזרים מפציעות?
 
שרון: הפציעה של ג'ייקובן הייתה לא נדירה או בעייתית, אנחנו עושים הכל כדי לעזור לו לחזור להרגיש בדיוק כמו שהוא היה לפני הפציעה. לגבי ג'יי.פי, הפציעה שלו לא הייתה פשוטה, אנחנו עושים את הכי טוב בשבילו וזה נראה טוב כרגע. אני מופתע לטובה מקצב ההתקדמות של ג'יימס יאנג. בסוף זה מאוד תלוי ברצון הספורטאים לעבוד קשה ולהיות בריאים.
 
יורי: ג'ייקובן מרגיש בסדר ונראה שהפציעה מאחוריו, הוא צריך להמשיך לעבוד ולחזק את הכתף. טוקוטו נראה לא רע בכלל, הפציעה שלו נבעה משבר ואנחנו במעקב תמידי אחריה, הוא התאושש מזה ונראה טוב עם עבודה בחדר כושר. יאנג עבר פציעה מאוד קשה שנבעה מאינטנסיביות שהייתה חזקה מאוד עבורו, הוא עבד עכשיו מאוד קשה ואני מקווה שזה ימשיך. אני חושב שהאוהדים יכולים מאוד להתעודד מהמצב שלהם.
 
איך השפיעה הקורונה על העבודה שלכם?
 
שרון: הקורונה הוציאה את כל השחקנים משיווי משקל, הם היו רגילים מגיל 12-14 לעשות כל שנה את אותה הרוטינה: מתאמנים, משחקים לאורך השנה ונחים קצת בקיץ ופתאום זה השתנה. זה יצר פרק זמן ארוך יותר של עבודה וככל שהעונה יותר התקדמה - מספר הפציעות עלה ועלה. שחקנים היו בבידוד או החלימו מקורונה ולוקח זמן להתאושש מזה. לא משנה כמה ניסינו, אף אחד לא הצליח להבין כמה נזק גרמה וגורמת הקורונה, היום אנחנו יותר חכמים וערוכים לזה. 
 
יורי: השנה אנחנו מוכנים מנטלית להפסקות ולוקחים את זה בחשבון. בעבר אף אחד לא היה מוכן לכל כך הרבה הפסקות וללוח זמנים כל כך צפוף, לכן ראינו הרבה שחקנים בעולם קורעים רצועות צולבות ודברים נוספים. אני מקווה שמקבלי ההחלטות יהיו יותר בתקשורת איתנו, הצוותים הרפואיים. היום אנחנו יודעים טוב יותר איך לטפל בשחקנים אחרי בידוד ואחרי מחלה. 
 
איך הפועל השפיעה על החיים שלכם?
 
שרון: יש לי חבורה של חברים אוהדי הפועל שנוצרה כתוצאה מזה שאנחנו נפגשים לפני ואחרי משחקים. הילדים שלי מגיעים למשחקים, הם מחכים למשחקים ורוצים להגיע. זה כמו משפחה שניה, כשאני מסתכל 11 שנה אחורה  - החיים שלי השתנו לחלוטין.
אני חושב שהכי מסמל את זה, זה שבכל עונה, כשנגמר המשחק האחרון - יש לי תחושה מטורפת של ריקנות. אף פעם לא היה לי דבר כזה לפני ואני חושב שככל שהשנים עוברות - זה הולך ומתעצם. נפער מין בור כזה שנפתר פתוח עד שהעונה הבאה מתקרבת. אני מקווה שתהיה לי ההזדמנות לנצח את המשחק האחרון.
 
יורי: אני מקווה שאני לא אסיים כמו שרון, אני אוהב את הספורט ואני אוהב כדורסל אבל אף פעם לא הייתי אוהד. היום אני מחשיב את עצמי כאוהד, זה כיף להיות חלק מהמערכת ומארגון הזה. יש לי כאן חברים וזו לגמרי משפחה. 
 
מה המשחק שאתם הכי זוכרים?
 
שרון: אני חושב שהמסירה של מתן לסל הניצחון של בר טימור בחיפה בעונה הראשונה בליגת העל. באותה שנה היה לנו קשה איתם, הם היו קבוצה מעולה וזכו באליפות בסופו של דבר. משחק נוסף שאני ממש זוכר זה משחק רבע גמר הגביע שניצחנו בבאר שבע .
 
יורי: אני גם זוכר משחק בבאר שבע. זה היה ב"ליגת הקורונה". יום לפני המשחק תומר גינת היה פצוע בגב ופשוט דחפנו לו המון כדורים כדי שיעלה לשחק. זה היה משחק של מייקל ג'ורדן מבחינתי. משחק נוסף שאני זוכר זה בסדרת הפלייאוף מול מכבי. ים מדר די פירק את הקרסול במשחק הראשון ונסעתי אליו הביתה באמצע הלילה כדי להכשיר אותו, היינו ממש קרובים לעשות פיינל פור ולהדיח אותם. אני מקווה שהשנה יהיו זיכרונות טובים שלא קשורים לפציעות.
הערב: הפועל מארחת את מכבי ראשל"צ

הערב: הפועל מארחת את מכבי ראשל"צ

24/10/2021
הפסד שני העונה בחיפה: "איבדנו משהו בדרך"

הפסד שני העונה בחיפה: "איבדנו משהו בדרך"

16/10/2021
לקראת משחק: הפועל עולה לחיפה

לקראת משחק: הפועל עולה לחיפה

15/10/2021