הפועל SP מצר תל אביב האתר הרשמי | כשהגעתי לדרייב אין לראשונה הדבר הראשון שאמרתי זה: "וואו, אני רוצה לשחק בשביל הקהל הזה כל שבוע"

כשהגעתי לדרייב אין לראשונה הדבר הראשון שאמרתי זה: "וואו, אני רוצה לשחק בשביל הקהל הזה כל שבוע"

בגיל שלוש לקח ג'ייקובן בראון תפוחי אדמה, הציב סיר באמצע בית סבתו ושיחק את משחק הכדורסל הראשון בחייו. מאז הוא הפך לשחקן פוטבול מצליח בתיכון, חזר לכדורסל והיום מגדיר את עצמו כישראלי שרוצה לקבל אזרחות ולשנות את ההמנון. היכרות מקרוב עם מספר 69 באדום

19/12/2021
בקיץ 2017 ג'ייקובן בראון נחת בישראל ומאז הוא פשוט מרגיש בבית. אחרי שנה בגלבוע ושלוש שנים בירושלים, הגיע הרכז להפועל ("תל אביב היא כמו וגאס") ועד כה הוא מוביל את הקבוצה בממוצעי הדקות, הנקודות והמדד. רגע לפני המשחק מול קבוצתו הראשונה בישראל, ישבנו עם ג'ייקובן לריאיון על החיים ועל הכדורסל.
 
מה ההבדל בין ג'ייקובן של גליל וירושלים לג'ייקובן של הפועל ת"א?
 
בעיקר הגיל שלי. הייתי אז בן 27, היום אני גם מרגיש אדם ושחקן בוגר יותר. 
 
גרת בשלושה אזורים שונים בישראל (הגליל, ירושלים ועכשיו בת"א - מה שונה באורח החיים של כל אחד מהמקומות האלה?
 
הגלבוע מזכיר את האזור בו גדלתי בארה"ב – קטן, שקט וכולם מכירים את כולם. מתעוררים שם עם ריח של פרות, ריח של חווה באוויר. כשעברתי לירושלים הבנתי שהכל שם יותר דתי, ות"א זה פשוט כמו לאס וגאס. יש הבדלים גדולים. אני לא יודע איפה הייתי מעדיף לחיות, כל מה שאני צריך זה משחקי וידאו, את הטלפון שלי וכדורסל – אם יש לי את זה אני יכול לגור בכל מקום. 
 
לפני שהגעתי לארץ התכנון שלי היה לקחת שנת הפסקה מהכדורסל בגלל הוריקן הארווי שפגע בטקסס, שם גדלתי. הכדורסל לא היה בראש סדר העדיפויות שלי. כשהחלטתי לבוא לפה – המניע המרכזי היה הישרדות – ידעתי שאני צריך לעזור כלכלית למשפחה שלי. לא חששתי להגיע לישראל, לא משנה איפה אתה הולך לשחק, אתה יכול להקשיב למה שאנשים אומרים לך על המדינה, הקבוצה או האנשים אבל בסוף אתה חייב ללכת ולחוות את זה בעצמך – כי מה שטוב או רע לאחרים לא בהכרח יהיה כך בשבילך. כשאני בוחר קבוצה להגיע אליה, בכל מקום בעולם, הדבר היחיד שחשוב לי הוא לדעת ולשמוע חוות דעת על המאמן, זה הדבר היחיד שחשוב.
 
ספר לנו קצת על עצמך, על הסביבה בה גדלת, איך התחלת לשחק כדורסל?
 
גדלתי בפורט ארתור בטקסס, זה נמצא 20 דקות נסיעה מיוסטון. התחלתי לשחק בגיל 3. ראיתי את הסרט "White men can't jump", שהוא הסרט האהוב עלי עד היום, מה שעשיתי בעקבותיו היה לקחת תפוחי אדמה מסבתא שלי, שמתי סיר והתחלתי לזרוק אותם. היו כועסים כי שיחקתי עם אוכל בבית, אבל זה כל מה שרציתי לעשות.
 
אמרתי לסבתא שלי "סבתא, אני יודע שאני הורס לך את תפוחי אדמה ומבלגן את הבית, אבל הכדורסל יהיה כל החיים שלי יום אחד". בגיל 12 עברתי לשחק פוטבול וזה נהיה הדבר המרכזי בחיים שלי, טקסס היא מדינה של פוטבול, הרבה לפני הכדורסל, כך שזה מה שרוב הילדים עושים.
 
הייתי שחקן פוטבול טוב ולקראת סוף התיכון התחלתי לקבל הצעות למלגות, בגיל 16 היו לי כמה משחקים ברצף בהם קיבלתי זעזוע מוח ואמא שלי אמרה לי "די! אתה סיימת עם הפוטבול." מיד חזרתי לכדורסל. 
 
מי המודל לחיקוי שלך? 
 
אבא שלי, זה תמיד יהיה הוא, מעל הכל. הוא לימד אותי איך להיות בן אדם טוב ומכבד. למדתי ממנו להתייחס לכל אדם ולא להתעלם מאף אחד, לכל אחד מגיע שיראו אותו וכשאתה מתייחס למישהו – זה יכול לשנות לו את היום. 
 
מה אתה אוהב לעשות בזמנך הפנוי?
 
לצפות בכדורסל 24/7. כשגדלתי לא הייתי אוהד של קבוצה אלא של קובי ברייאנט, סטיב נאש ועוד כמה שחקנים גדולים. לאחר מכן, בן דוד שלי, סטיבן ג'קסון הצטרף ל-NBA  והתחלתי לעקוב אחריו.
 
אנחנו יודעים שאתה הולך לצפות במשחקים של הליגה השנייה, ליגת הנשים ואפילו במשחקים ואימונים של קבוצות במחלקת הנוער שלנו, הכל מאהבה לכדורסל?
 
אני צופה בכל ליגת כדורסל אפשרית: ליגה אפריקאית, יוונית, טורקית, סרבית, איטלית  - כל מדינה שתזרוק, כל עוד אני יכול למצוא שידור של זה – אני רואה את זה. 
 
שיחקת במועדונים גדולים עם קהלים אדירים, איך התרשמת עד עכשיו מהקהל של הפועל?
 
אני אוהב אותם. בסופו של דבר, אתה כשחקן, משחק קודם כל בשביל האוהדים. כשהגעתי לדרייב אין לראשונה עם גלבוע/גליל, הדבר הראשון שאמרתי זה: "וואו, אני רוצה לשחק בשביל הקהל הזה כל שבוע". אפילו כששיחקתי אצל היריבות והקהל של הפועל ניסה לשגע אותי, הערכתי אותם. זה הופך את המשחק ליותר כיף. למזלי, אני יודע לפקס את עצמי בזמן המשחקים.
 
מה היה הרגע הגדול בקריירה שלך?
 
אין רגע אחד שאני יכול לבחור. כל רגע בו אני משחק וזורק את הכדור לסל הוא הרגע משמעותי בחיי. בין אם מפסידים או מנצחים, המשחק עצמו הוא מעל הכל בשבילי. אתה אף פעם לא יודע כמה זמן נשאר לך לשחק, אז אתה חייב ליהנות מכל רגע.
 
זו העונה החמישית שלך בישראל, אתה כבר מרגיש ישראלי?
 
אני 100% ישראלי, אני כבר לא אמריקאי. אני לא יודע מי אחראי על זה – אבל הם צריכים לתת לי כבר אזרחות, תגידו את זה למי שצריך: אני רוצה אזרחות ישראלית. 
 
אנחנו רואים אותך בכל משחק שר את ההמנון הלאומי "התקווה", אתה יודע מה המשמעות של המילים?
 
חואקין שוכמן לימד אותי את המילים, אני יודע שמצד אחד זה שיר מאוד יהודי אבל מצד שני לדעתי הוא גם גזעני. זה שיר טוב אבל צריך מילים אחרות, אני חושב שאנחנו צריכים שיר שיכלול את כולם.
 
לסיום, זה לא סוד שהתחלנו את העונה פחות טוב ממה שציפינו, מה המסר שלך לקהל לקראת ההמשך?
 
רומא לא נבנתה ביום אחד. 
לקראת משחק: הפועל מארחת את הדרבי

לקראת משחק: הפועל מארחת את הדרבי

23/01/2022
איגור קולשוב עבר מראשל"צ להפועל ת"א

איגור קולשוב עבר מראשל"צ להפועל ת"א

22/01/2022
"לא ישברו את הקהל של הפועל לעולם. הם הדבר הכי חשוב, הרוח של המועדון"

"לא ישברו את הקהל של הפועל לעולם. הם הדבר הכי חשוב, הרוח של המועדון"

22/01/2022